وبلاگ

درباره نادیا هاشمی، نویسنده کتاب «مرواریدی که صدفش را شکافت»

نادیا هاشمی در نیویورک به دنیا آمد و در نیوجرسی بزرگ شد. مادر و پدرش که هردو در افغانستان به دنیا آمدند در اوایل دهه ی ۱۹۷۰ و قبل از حمله‌ی روسیه، این کشور را ترک کردند. مادرش که نوه‌ی یک شاعر عالی مقام بود، به اروپا سفر کرد تا مدرک مهندسی عمران بگیرد و پدرش به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد، جایی که در آن سخت تلاش کرد تا به رویاهایش جامه عمل بپوشاند و زندگی بهتر و زیباتری را برای خانواده‌ی درجه یک و اقوام دورترش بسازد. نادیا این شانس را داشت که خانواده‌ی بزرگی از خاله ها و عمه‌ها، عموها و دایی‌ها و فرزندان آن‌ها اطرافش باشند و همین باعث می شد فرهنگ افغانی بخش مهمی از زندگی روزمره‌ی آن‌ها شود.

نادیا به دانشگاه براندیز رفت و موفق شد تحصیلات خود را در رشته‌ی مطالعات خاورمیانه و زیست‌شناسی تکمیل کند. در سال ۲۰۰۲ برای اولین بار همراه با والدینش ـ که از دهه ی ۱۹۷۰ تا آن زمان سرزمین‌شان را ندیده بودند ـ به افغانستان سفر کرد. این سفر در حکم تجربه‌ای تلخ و شیرین برای آنان بود، چرا که توانستند آثاری را از خانه‌های زمان کودکی خود  پیدا کنند و با عزیزانشان دیدار مجددی داشته باشند.‌

نادیا وارد دانشکده پزشکی در بروکلین[۱] شد و در یک سازمان اجتماعیِ افغانی ـ آمریکایی نیز عضو شد که هدفش ارتقا و آموزش رسوم فرهنگی بود، بخصوص در روزهای تیره و غمبار پس از واقعه‌ی سپتامبر ۲۰۰۱.

پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکده پزشکی برای تکمیل دوره‌های تخصصی پزشکی اطفال به بیمارستان ان وای یو / بلوو[۲] در نیویورک سیتی رفت. پس از اتمام این دوره، همراه با همسرش به مریلند رفتند که اکنون نیز در این شهر به عنوان متخصص اطفال کار می‌کند. نادیا همچنین عضو گروه « بانوانِ پزشک» است، که گروهی محلی  از زنان پزشکی است که با هم ورزش می کنند، غذا می‌خورند و وبلاگ‌نویسی می‌کنند.

هاشمی بعد از آن که دوره سخت و دشوار  پزشکی را تکمیل کرد، سعی کرد به آرزو و خواسته‌ای قدیمی بپردازد که مدت‌ها بود نادیده‌اش می‌گرفت. تجارب تربیتی او و علاقه شخصی‌اش تواما به شکل داستان‌هایی از سرزمین پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگش شکل گرفت ( برخی از این افراد به شکل مهمان در داستان‌های او ظاهر می‌شوند!) داستان نخستینش « مرواریدی که صدفش را شکافت» در ماه می سال ۲۰۱۴ منتشر شد. داستان دومش نیز که در مورد فاجعه‌ی غمبار پناهندگان افغان در اروپا است، رو به پایان است.

[۱] Brooklyn

[۲]NYU/Bellevue

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.