وبلاگ

درباره‌ی «مارگارت درابل»، نویسنده‌ی کتاب «ملکه سرخ»

مارگارت درابل / Margaret Drabble / بریتانیا – ‎۱۹۳۹

 

«مارگارت درابـل»، رمان‌نویس، زندگینامه‌نویس و منتقد انگلیسی، در ۵ ژوئن ۱۹۳۹ در شهر شفیــــــلد به دنیا آمد. بعد از گذراندن تحصیلات ابتـــدایــــی در مدرسه شبانه‌روزی کوالر مونـت در شهر یـورک، بورسیــه تحصیلی برای کالج نیوهام، کمبریج دریافت کـرد و در آن‌جـا ادبیــــات انگلیسی خواند. در سال ۱۹۶۰ مدتی در شرکت رویال شکسپیر که انجمنـی سلطنتـــی بود، مشغــول به کار شد و به‌جای ونسا ردگریو نقش اصلی نمایشنامه را بازی کرد؛ ولی بعد از مدتـــی آن را کنــــــــار گذاشت و نویسندگی را آغاز کرد.

درابل تاکنون بیش از ۲۰ رمان نوشته و آثار او به زبان‌های بسیاری ترجمه شده‌اند. او در سال ۱۹۶۳ اولین رمانش را منتشر کرد و در سال ۱۹۶۶ موفق به دریافت جایزه‌ی یادبود لویلین ریز، برای رمان سومش شد. موضوع بیشتر رمــــان‌های درابـل درباره‌ی رابطه‌ی بین جامعه معاصر انگلیــــــس و شهرونــــــدان آن است. اشتبــــــاهـــــات تراژیک شخصیت‌هایش نشان‌دهنده وضعیت سیاســی و اقتصــادی و محدودیت‌های محیط سنت‌گرا و محافظه‌کار آن کشور است و خواننده را از نقاط تاریک کشوری به ظاهر ثروتمنــــد و مرفــه آگاه می‌سازد. شخصیت‌های اصلی بیشتـــــر آثار او زن هستند.

او همچنین چندین فیلمنامه، نمایشنامه و داستان کوتاه و چند اثر غیر داستانی مانند زندگی نامه‌های« آرنولد بنت» و «آنگوس ویلسون» دارد و ویرایش دو نسخه از «The Oxford Companion to English Literature» در سال ۱۹۸۵ و ۲۰۰۰ از مهم‌ترین آثار او می‌باشد.

از سایر افتخارات و جوایز او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: – دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه کمبریج در سال ۲۰۰۶ – جایزه ادبی سنت لوئیس در سال ۲۰۰۳ – جایزه “GOLDEN PEN” در سال ۲۰۱۱ (بخاطر خدمات برجسته‌اش به ادبیات انگلستان)

مارگارت درابل از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۲ ریاست اتحادیه کتاب ملی که هم اکنون به Booktrust تغییر نام داده را نیز بر عهده داشت.

برای مشاهده‌ی کتاب ملکه‌ی سرخ کلیک کنید:

https://b2n.ir/316481

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *