وبلاگ

درباره‌ی دَوید فوئنکینوس

دوید فوئِنکینوس، نویسنده‌ی جوان و مستعد فرانسوی است که از همان ابتدای حرفه‌اش موفقیت‌های بسیاری کسب کرد و طبق آمار روزنامه‌ی فیگارو، هم‌اکنون یکی از پنج نویسنده‌ی پرفروش فرانسه است. برای مثال، اولین رمانش به نام وارونگی حماقت (۲۰۰۲) جایزه‌ی فرانسوآ موریاک را دریافت کرد.

او در ۲۸ اکتبر ۱۹۷۴ در پاریس به دنیا آمد. دانشجوی ادبیات دانشگاه سوربن بود و علاقه‌اش به موسیقی موجب شد که مشغول تدریس آن شود. آثارش تاکنون به سی‌وشش زبان ترجمه‌شده‌اند. آلبرت کوهن نویسنده‌ی محبوب اوست و مانند او، مضمون بیشتر نوشته‌هایش عشق است. آثار وی سرشار از طنزپردازی است. فوئنکینوس با شوخ‌طبعی خاص خود، هراس از رهاشدگی، شکست‌های عاطفی و موانع عشقی را توصیف می‌کند.

از فوئنکینوس تابه‌حال سیزده رمان به چاپ رسیده است:

وارونگی حماقت (۲۰۰۲) برنده‌ی جایزه‌ی فرانسوآ موریاک، پتانسیل شهوت‌انگیز همسر من (۲۰۰۴) برنده‌ی جایزه‌ی روژه نیمیه، در صورت خوشبختی (۲۰۰۵)، کی دوید فوئنکینوس رو یادشه؟(۲۰۰۷) برنده‌ی جایزه‌ی هیئت‌داوران ژان ژیونو ، حالم بهتره (۲۰۱۳)، شارلوت(۲۰۱۴) و… تاکنون از او تنها یک نمایشنامه منتشرشده است. مجردها (۲۰۰۸) که نمایشنامه‌ای کمدی است و مانند دیگر آثار فوئنکینوس به موضوع عشق و روابط عاطفی میان افراد می‌پردازد. این کتاب در سال ۱۳۹۱ با ترجمه‌ای این قلم از سوی انتشارات افراز منتشر شد، چند بار به روی صحنه رفت و موفقیت‌آمیز بود. این نمایشنامه اولین اثری بود که از این نویسنده در ایران معرفی شد.

او در کتاب در صورت خوشبختی، روابط زناشویی و جوانان را بررسی می‌کند. دو رمان “جدایی‌های ما” و لطافت، راجع به رفتارهای عاشقانه‌ای است که گاه دمدمی و غریب هستند. در سال ۲۰۱۰، فوئنکینوس کتابی با موضوع جان لنون می‌نویسد. این کتاب درعین‌حال بیوگرافی و بازسازی واقعیاتی از زندگی لنون است که سعی در بیان مسائل پنهان آن دارد. در کتاب لنون، نویسنده‌ی رازگو، بر اهمیت مرگ لنون به دلیل احساسات جریحه‌دار او تأکید می‌کند. در اثر دیگر این نویسنده به نام کی دوید فوئنکینوس رو یادشه، به شیوه‌ای طنزگونه، خود را در نقش نویسنده‌ای که در پی موضوعی بِکر برای نوشتن یک رمان جدید است به چالش می‌کشد.

فوئنکینوس هرازگاهی فیلم‌نامه هم می‌نویسد. در سال ۲۰۰۶ با برادرش استفان فوئنکینوس که مدیر هنری کارگردان‌های بزرگی همچون ژان لوک گدار، کلود شابرول، فرانسوآ اوزون، پیتر گرینوی، وودی آلن و… است، فیلم کوتاهی ساخت به نام داستان پاها. در سال ۲۰۱۱ فیلمی به نام لطافت را همراه با برادرش کارگردانی کرد که اقتباسی از کتاب خود با همین نام است. این فیلم در سال ۲۰۱۲ دو بار عنوان افتخاری سزار بهترین فیلم اقتباسی و فیلم اول را گرفت. فوئنکینوس در همان سال، نسخه‌ی شنیداری این کتاب را برای استفاده‌ی نابیناها و کم‌بیناها منتشر کرد.

رمان شارلوت که زندگی شارلوت سالومون، نقاش آلمانی است، در سال ۲۰۱۴ موفقیت بی‌نظیری پیدا کرد و تاکنون بیش از سیصد و هشتاد هزار نسخه از آن به فروش رسیده است. فوئنکینوس با این کتاب جوایز بسیاری را از آن خود کرد که جوایز رونودو و گونکور دِلیسِ اَن از مهم‌ترین آن‌ها هستند.

در سال ۲۰۱۴ ، فیلمی کمدی دراماتیک به نام خاطرات، اقتباسی از رمان حاضر، به کارگردانی ژانپ ل روو و با هنرمندی بازیگران فرانسوی و بلژیکی ساخته شد و موفقیت زیادی کسب کرد. این فیلم تاکنون برگزیده‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم‌های فرانسوی نامور ۲۰۱۴ در بخش نگاه نو و جشنواره‌ی سینه مانیا ۲۰۱۴ شده است. بررسی آثار فوئنکینوس نشان می‌دهد که او علاقه‌ی وافری به مضامین طنزگونه دارد. همچنین ترجیح می‌دهد زندگی افرادی را که به‌گونه‌ای در زندگی شخصی‌اش تأثیر داشته‌اند به تصویر بکشد. او با بهره‌گیری از موقعیت‌های روزمره، عاشقانه، طنز و گاهی غمگین، در خلق صحنه‌های واقعی زندگی انسان‌ها به‌شدت موفق است و ما را به‌راحتی با شخصیت‌های نوشته‌های خود همراه می‌کند. توصیفات و جزئیاتی که در آثارش می‌بینیم، نشانگر دقت او در تصویر نکات ظریفی است که روزانه با آن‌ها سروکار داریم و راحت از کنارشان می‌گذریم.

در پایان، بسیار خرسندم که امکان آشنایی با این نویسنده را داشته و توانسته‌ام گوشه‌ای از آثار او را به شما عزیزان معرفی کنم. امید است ترجمه‌ای که در دست دارید، در انتقال احساس نویسنده، فضای ذهنی او و موقعیت‌های لطیف و تکان‌دهنده موفق بوده باشد.

ساناز فلاح فرد

دی‌ماه ۱۳۹۳

نشر هیرمند از این نویسنده کتاب «خاطرات»، کتاب «شارلوت» و کتاب «آنری پیک مرموز» را با ترجمه‌ی خانم ساناز فلاح‌فرد در آبان ۹۴ منتشر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *